Zekat Vermek Önemi ve Anlamı
25 Haziran 2024

Zekat Vermek Önemi ve Anlamı

Zekât Vermek

Zekât, malımızın belli bir miktarını Allah rızası için bazı Müslümanlara vermektir. Bu, Allah'a kulluk görevlerinden biridir. Zekât vermenin anlamını açarsak, dinimize göre zengin olan Müslümanların seneden seneye parasının ve malının kırkta birini ihtiyaç sahibi Müslümanlara vermesidir. Zekâtın dinimizdeki yeri çok büyüktür ve bu nedenle Yüce Allah'ın Peygamber Efendimize gönderdiği kitabımız Kur'an-ı Kerim'in otuz yedi yerinde geçmektedir. Ayrıca İslam'ın beş şartından dördüncüsü zekât vermektir.

Zekâtın Farz Oluşu

Zekât vermek her Müslüman'ın üzerine farzdır. Peygamberimizin hicret ettikten iki yıl sonra Ramazan ayının başlarında bizlere farz kılınmıştır.

Zekât Verecek Kişilerin Özellikleri

Zekât verecek Müslümanların zengin olması gerekmektedir. Bu zenginlik kavramı dinimizde açıklık bulmuştur. Temel ihtiyaçlar ve borçlarından başka fazla malı ya da parası olan kişiler zekât vermelidir. Örneğin, iki evi olan bir kimse zekât vermekle yükümlüdür. Zekât konusunda önemli kıstaslardan biri de o mal üzerinde tam mülkiyet olması şartıdır. Üzerinde mehr bedeli olan kadın, bu bedel elinde olmadıkça zekât vermekle yükümlü değildir. Başka bir örnek vermek gerekirse, rehin malı olan zengin bir Müslüman, o malın zekâtından sorumlu değildir. Ancak para verip bir eşya ya da mal aldıysanız, aldığınız o eşyanın veya malın zekâtını vermek zorundasınız.

Zekâtın Açık Verilmesi

Zekât, sadaka gibi gizli değil, açık alenen verilmesi daha makbuldür. Çünkü zekâtın açık verilmesi, özendirici ve iyi bir örnek olarak dinimizce düşünülmüştür.

Zekâtın İbadet Olarak Önemi

Zekât bir ibadettir ve bu ibadet geciktirilmeden yapılması daha efdaldir. Yani bir yıl içinde kazandığınız mal ve paraların zekâtı ihtiyaç sahibi Müslümanların hakkıdır ve hak sahibine teslim edilmelidir.

Zekâtın Hikmet ve Faziletleri

Zekât vermek birçok hikmeti ve fazileti içinde bulundurur. Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur: "Mallarınızı zekât ile koruyunuz, hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz, bela dalgalarını da dua ve yalvarışla karşılayınız." Anlayacağınız üzere zekât, sadece bir ibadet olmayıp kendi sağlığımızın ve malımızın bir nevi sigortasını da yaptırmış oluyoruz. Zekât, malımızın daha bereketli kılınıp çoğalmasına imkân verir. Sadece malımızın değil canımızın, sağlık ve afiyetimizin şükrünü de zekât sayesinde yapmış oluruz. Kalbimizi yumuşatarak cimrilik hastalığından uzak tutar, merhamet ve şefkat hislerimizi geliştirir. Bir tek kendimizin değil, ihtiyaç sahibi Müslümanların da kalbine inen kıskançlık ve haset duygularını körelterek toplumda anlayış bilincini yerleştirir. Yani zekât, bize verilmiş olan manevi bir ilaçtır. Bu manevi ilacı senede bir defa kullanacağız.

Zekâtın Sosyal Refah Üzerindeki Etkisi

Zekât, farkında olmadan sosyal refah düzeyini de yükseltir. İhtiyaç sahibi Müslümanları koruyup kollayan ve onlara zekâtını veren zengin, toplumda itibar kazanacak; ihtiyaç sahibi Müslüman ise dertlerine bir nebze olsun çare bulacak, böylece işleri kolaylaşacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Paranın Zekatı Ne Kadardır?

Paranın Zekatı Ne Kadardır?

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

Kimler Zekat Verir?

Kimler Zekat Verir?

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Popüler İçerikler

Kimlere Zekat Verilmez?

Kimlere Zekat Verilmez?

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Editörün Seçtiği

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat Nasıl Verilir?

İlginizi Çekebilir

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zekat Vermek Önemi ve Anlamı

Zekat Vermek Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekat Miktarı Ne Kadardır?

Zekat Miktarı Ne Kadardır?

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Öğrenciye Zekat Verilir  mi?

Öğrenciye Zekat Verilir mi?