Zekat Nasıl Verilir?
15 Mayıs 2024

Zekat Nasıl Verilir?

Zekât Nasıl Verilir, zekât dinimizde İslam'ın beş şartından biridir. Ellerinde maddi varlıklara sahip kimselerin dinimizce ellerindeki mal varlığı miktarına eş değer olarak gerekli hesaplaması yapıldıktan sonra verilmesi gerekmektedir. İslam dini paylaşım ve hoşgörü dini olduğunun en olgun kanıtı olarak zekât gösterilebilir. Zengin ile fakir arasındaki maddi uçurum farkın önlenmesi, ayrıca bir toplumda birlik ve beraberliğin gerçekleşmesi için zekât vermek gerçekten önemlidir. Yani zekâtlarını vermeyenlerde nefislerine mağlup olarak merhamet yoksunluğu ve fakirlere karşı olan önleyici ve birçok ön yargılardan arındırmak için zekât verilmesi, dinen farz ibadet olmanın yanında manevi olarak da verilmesi takdirde buna benzer birçok manevi hastalıklardan arınmış oluruz. Aynı şekilde zekât verilerek fakir kısımların zenginlere karşı olan haset kıskançlık ve çekememe gibi manevi hastalıklar önlenmiş olunur. Dinimizin zekât ile aslında yıkıcı değil tam aksine birleştirici bir güç olduğunu ispatlanmıştır. Bu şekilde zekât verilmekle toplum arasında birlik ve beraberlik duygusu artmaktadır. Bundan dolayı, zekât verirken de birçok detaylara dikkat etmeli dinimizin emrettiği gibi zekâtları vermeliyiz. Zekât verilirken ilk olarak elde bulanan malvarlığı hesaplanmalı ve bir diğer önemli husus zekât verirken verdiğimiz kişileri nasıl değerlendirmeli ve kimlere verebilmeliyiz.

Zekâtı Verirken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Öncelikle zekât verebilmek için hiçbir şekilde borcunuzun olmaması gerekmektedir. Borçlu olan kimseler için zekât farz değildir. Bununla birlikte zekât verebilmek için kişinin mal varlığı olarak elinde bulunan malvarlığı 80,16 gr. Altın nisap değerine ulaşması gerekmektedir ve burada asıl dikkat etmeniz gereken husus elinizde bulunan nisap miktarı olarak belirlenen malvarlığınızın elinizde olması ve her an için alıp kullanabileceğiniz bir durumda olması gerekmektedir ve mutlaka malvarlığınızın elinizde bulunma süresi bir yılı doldurmalıdır. Bununla birlikte dinimizde zekât verebilmek içi Müslüman olmak ve aklı başında olmak ayrıca buluğ çağına girmiş olmak gerekmektedir. Zekât verebileceğimiz kişileri tespit ederken dikkat etmemiz gereken hususlar;
  • Zekâtını vereceğiniz kişinin dinen Müslüman olması gerekmektedir.
  • Zekât vereceğiniz kişilerin sıralamasına çok dikkat etmelisiniz. Bu sıralama şu şekildedir. İlk olarak kardeş ve kardeş çocuklarına eğer gelininiz varsa aynı şekilde bu da ilk sıralamadadır. Ardından amca ve hala ile amca ve hala çocukları sonra teyze ve dayı ile teyze ve dayı çocuklarına verilir. Bunlar arasında da fakir ve Salih kimseler yok ise; diğer kalan akrabalara ve üvey akrabalara da verilebilir. Akrabanız arasında Salih ve fakir kimseler yok ise; diğer birer sıralama komşularınızdır. Komşularınızda yok ise oturduğunuz ikamet ettiğiniz bölgede bulunan fakir ve Salihlere verilebilir. Bu şekilde oturduğunuz semtin çemberini genişleterek verebilirsiniz.
  • Zekât vereceğiniz kişiler sıralaması dışında özellikle uzmanlar zekâtlarınızı hayır kuruluşları ve derneklere vermemeniz yönünde uyarmaktadırlar.
  • Zekât verilirken diğer merak edilen ve dikkat edilmesi gereken husus bir kadın evli olduğu haldeyken kocasına zekât verebilir. Kadın kendi ailesi tarafından zenginse ve çalışan bir bayan ise kocası maddi sıkıntılar içinde iken zekâtını verebilir. Burada tabi ki dikkat etmeniz gereken Salih ve fakir bir kişi olmasına dikkat ediniz.
  • Zekât verilirken ilk etapta peygamber soyundan olan kimselere zekât verilmezken şu anda uzmanlar ve alimler tarafından yapılan ortak düşünce çerçevesinde artık peygamber soyundan olan kimselere de fakirlerse zekât verilir.
Zekât Verirken Verilecek Olan Zekâtın Hesaplanması

Zekât verirken verilecek olan zekât miktarını elinizde bulunan malvarlığına karşılık gelen oranlarda hesaplanarak yapılmalıdır. Bu şekilde vereceğiniz zekât miktarı ile malvarlığınız aynı orantıda hesaplanması gerekmektedir. Bu hesaplama işleminde dikkat edeceğiniz önemli detaylar ve hesaplama işlemlerini maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Ticari olarak kullandığınız mallarda (Koyun keçi altın gümüş vb) 1/40 olarak hesaplanarak verilmeli
  • Büyük baş (İnek manda sığır vb.) hayvanları olanlar ise 1/30 olarak hesaplanarak verilmeli
  • Çiftçilik yapanlar ve tarımla uğraşanlarda ise genel olarak elde ettiği mahsulleri iki farklı yoldan tespit etmelidir. İlk olarak elde edilen mahsul para harcanmadan yani sulama parası vermeden oluşan tarım mahsullerinde 1/10 oranında hesaplayarak vermelidir. Diğer bir yol ise elde edilen tarım mahsulleri sulama parası verilerek ve mahsuller için bu şekilde para harcanarak elde ediliyorsa 1/20 oranında hesaplama yapılarak zekâtlarını vermelidirler
  • Büyük baş hayvanları olanlar dışında develeri olanlar ise her 5 devesi karşılığında 1 koyun zekât vermelidir.
  • Taşınabilir ve taşınamaz olan gayrimenkul sahiplerinde ise gelir getiren mallarından net olarak getirdiği gelir karşılığında 1/10 veya getirdiği karşılık olarak brüt hesaplamasında yapılarak 1/20 oranında hesaplanması yapılarak verilmelidir. Burada dikkat etmeniz geren husus bu ürünlerin getirdiği gelirleri hesaplayınız. Yani bir evin kirası veya bir fabrikanın getirisini hesaplayın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kimlere Zekat Verilir?

Kimlere Zekat Verilir?

Öğrenciye Zekat Verilir mi?

Öğrenciye Zekat Verilir mi?

Popüler İçerikler

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zekat Vermek Önemi ve Anlamı

Zekat Vermek Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat Nasıl Verilir?