Kimlere Zekat Verilir?
15 Mayıs 2024

Kimlere Zekat Verilir?

Kimlere Zekât Verilir, Zekât, Razamazan ayı içerisinde zengin kişilerin fakir kişilere mallarının karşılığında verdiği paradır. Peygamber Efendimiz (S. A. V) bir hadiste "Bana zekât ver" diyen birisine söyle buyurmuştur: "Yüce Allah zekâtın verileceği yerler konusunda ne bir peygamberin ne de başka bir kişinin hükmüne razı olmadan, onunla ilgili hükmü kendisi vermektedir. Zekâtı farz kılan Cenab-ı Hak onun nereye verileceğini de kendisi tayin etmektedir: "Sadakalar Allah'tan bir farz olarak sadece yoksullara, düşkünlere, zekât toplayan memurlara, gönüllü kişilere ısınacak olan kişilere, kölelere, borçlu olan kişilere, Allah yolunda çalışarak cihat eden kişilere, yolcuya mahsus olmaktadır. Yüce Allah çok iyi bilendir, Yüce Allah hikmet sahibidir.

Kimlere Zekât Verilir
  • Fakirler ve miskinlere zekât: Hanefilere göre fakir, nisap miktarı mala sahip olmayan kişiler olarak bilinmektedir. Miskin kişiyse hiçbir şeyi olmayan kişiler olarak bilinir. Buna göre miskin kişi, fakirden daha muhtaç olan kişidir. Safilere göre de fakir hiçbir mal ve kazancına sahip olmayan kişilerdir. Miskin kişi ise malı ya da kazancı olup da geçimine kâfi gelmeyen yani gideri gelirinden daha çok olan kişiler olmaktadır. Buna göre fakir olanlar miskin olan kimselerden daha muhtaç olanlardır. Peygamber Efendimiz (S. A. V) de bir hadisinde miskinle ilgili söyle konuşmuştur: "Miskin kişi bir iki hurma ya da bir iki lokmayla geri çevrilen olmaz. Gerçek m miskin, insanlardan bir şey istemediği için onlar tarafından durumu belli olmayan, bu nedenle kendisine bir yardımın olmadığı kişilerdir.
  • Zekât Memurları zekât: Zekât mallarının toplanmasında, korunmasında, hesabın tutulmasında ve layık olan kişilere dağıtılması amacıyla devlet başkanı ya da yetkili olan kimse tarafından görevlendirilen kişilerdir. Bu, çalışmanın karşısında alınmakta olan bir ücret olduğundan, zekât memurunun zengin olması zekâttan hisse almasına engel olmamaktadır.
  • Müellefe-i kulub zekât: Müellef-i kulub, gönülleri İslam'a ısındırılan kişi demektir. Bunlardan bazıları yeni Müslüman olan inançları zayıf olan kişilerdir. Peygamber Efendimiz Hazretleri (S. A. V) İslam'a ısınması ve Müslümanlara zarar vermemesinden dolayı onlara zekâttan pay verir. Mesela Uyeyne bin Hisnle Akra bin Habis, Peygamber Efendimiz (S. A. V) bu gayeyle hisse verdiği kişilerdir. Fakat Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer müellefe-i kuluba zekât vermemişlerdir. Hz. Ömer, zekâttan hisse isteyen vermemiştir. Bin Hisn ve Akra bin Habis'e "Resulullah (S. A. V) kalpleri İslam'a ısındırmak için hisse veriyordu. Artık Allah, dinin güçlendirmistir. Hanefi mezhebinde bulunan kişiler, müellefe-i kuluba için zekât vermeyeceği görüşünde olmuştur. Alimlerin çoğunluğuna göre müellefe-i kuluba ihtiyaç duyulduğunda günümüzde de zekât verilmektedir. Safilere göre kafir olanlara zekât verilmemektedir.
  • Köleler için zekât: Efendisiyle hürriyetine kavuşmak için anlasan kölelerde kendilerine zekât verilmesi gereken kişilerden olmaktadır. Bunun da dinimizde insanların kölelikten kurtulması amacıyla gösterdiği gayretler içerisinde olmaktadır.
  • Borçlulara zekât: Hanefi mezhebinde borçlu kişilere, borcu olan ve borcundan başka nisap miktarı mala sahip olmayan kişilere zekât verilmesi uygun görülür. Safiler ve diğer mezhep imamları da borçluyu, kendisi için borçlanan kişiler ve toplumun menfaati için borçlanan kişiler olarak ikiye ayrılır ve bu kişilere zekât verilir.
  • Allah yolunda cihat eden kişilere zekât: Allah'ın dinini ve dince mukaddes olunan şeyleri korumak için ve Allah'ın ismini yüceltmek amacıyla mücadele eden kişilerdir. Manevi olarak cihat eden kişilere de zekât verilmesi uygun görülür.
  • Yolculara zekât: Parasızlık nedeniyle yolda kalmış olan kişiler olarak bilinir. Memleketlerine zengin olsalar bile bu kişilere zekât verilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kimlere Zekat Verilmez?

Kimlere Zekat Verilmez?

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Öğrenciye Zekat Verilir mi?

Öğrenciye Zekat Verilir mi?

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

Popüler İçerikler

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Editörün Seçtiği

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Kimlere Zekat Verilir?

Kimlere Zekat Verilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kimler Zekat Verir?

Kimler Zekat Verir?

Zekat Şartları Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Şartları Zekat Kimlere Verilir?

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Paranın Zekatı Ne Kadardır?

Paranın Zekatı Ne Kadardır?