Zekat Ne Zaman Verilir?
15 Temmuz 2024

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekât Ne Zaman Verilir

Zekât, İslamiyet'te oldukça önemli bir ibadet olup, verilmesi farz kılınmıştır. Zekât, belirli bir mal varlığına sahip olan Müslümanların, bu varlıklarının belirli bir kısmını ihtiyaç sahiplerine vermesi anlamına gelir. Zekâtın verilmesi, farz olduktan sonra gereklidir. Farz olmadığı süre içerisinde verilmemesinin bir mahsuru bulunmamaktadır.

Zekâtın Farz Olma Şartları

Zekâtın farz olması için belirli şartların yerine gelmesi gerekmektedir:

  • Müslüman olmak: Zekât, yalnızca Müslümanlara farzdır.
  • Akıl ve baliğ olmak: Zekât vermek için kişinin akıl sağlığının yerinde olması ve ergenlik çağına ulaşmış olması gerekmektedir.
  • Nisap miktarına sahip olmak: Kişinin temel ihtiyaçlarının dışında nisap miktarı kadar mal varlığına sahip olması gerekmektedir.
  • Üzerinden bir yıl geçmesi: Zekât verilmesi gereken malın üzerinden hicri bir yıl geçmesi gerekmektedir.

Zekâtın Verilme Zamanı

Zekât, farz olduktan sonra verilmelidir. Bir Müslüman, zengin olduğu tarihi ve zamanı hicri takvime göre bir yere not etmelidir. Örneğin, bir kişi hicri takvime göre belirli bir tarihte zengin olmuşsa, bir yıl sonra aynı tarihte mal varlığının zekâtını vermelidir. Zekât vermek için Ramazan ayını beklemek zorunlu değildir. Gün ve zamanı gelmeden zekât vermek de mümkündür ve hatta teşvik edilmektedir. Bazı alimler, zekâtın bir yıl içerisinde verilmesi gerektiğini savunmaktadır, ancak hemen verilmesi daha faziletli kabul edilir. Özürsüz olarak geciktirmek ise mekruh sayılmaktadır.

Her Bireyin Zekât Verme Zamanı Farklıdır

Her zenginin zekât verme ayı ve günü farklı olabilir. Durumu zaman olarak normal olan kişi, Ramazan ayını beklemeden zekâtını vermelidir. Örneğin, Şevval ayının 23'ünde zengin olan bir kişi, gelecek yılın Şevval ayının 23'ünde zekât vermelidir. Ancak Şevval ayı gelmeden de Ramazan ayında verilse de olur. Fakat Şevval ayının 23'ünde tekrar mal varlığını hesaplamalıdır. Eksik vermişse üstü tamamlanmalı, fazla vermişse fazla verdiği nafile kabul edilmektedir. Ancak gününde mutlaka tekrar hesap yapılmalıdır.

Zekâtın Önemi ve Hikmeti

Kuran-ı Kerim'de zekâtın mutlaka verilmesi gerektiği belirtilmektedir. Zekât veren kişi, hissetmese bile mal varlığına ek olarak bereket kazanmaktadır. Zekât, sadece bir ibadet olarak değil, aynı zamanda ihtiyaç sahiplerini sevindirmek ve toplumsal dayanışmayı sağlamak amacıyla verilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gözlem

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Ben hicri takvime göre zengin olduğum tarihi nasıl hesaplayabilirim? Ayrıca, mal varlığımın üzerinden bir yıl geçtiğini nasıl anlarım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gözlem,

Hicri takvime göre zengin olduğun tarihi hesaplamak için öncelikle zengin olduğun tarih olan Miladi takvimi Hicri takvime çevirmen gerekir. Bu dönüşümü yapmak için çevrimiçi takvim dönüşüm araçlarını kullanabilirsin. Birçok web sitesi ve uygulama bu dönüşümü kolayca yapmana olanak sağlar.

Mal varlığının üzerinden bir yıl geçtiğini anlamak için de aynı şekilde Hicri takvimi kullanmalısın. Hicri takvimde bir yıl, Miladi takvime göre yaklaşık 354 gündür. Zengin olduğun Hicri tarihini belirledikten sonra, o tarihten itibaren 354 gün sayarak bir yılın geçtiğini anlayabilirsin.

Bu hesaplamaları yaparken dikkatli olman ve güvenilir kaynaklar kullanman önemlidir. Ayrıca, dini yükümlülükler ve hesaplamalar konusunda daha fazla bilgi almak istersen, bir din âlimine danışmanı tavsiye ederim.

Selamlar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Kimler Zekat Verir?

Kimler Zekat Verir?

Kimlere Zekat Verilmez?

Kimlere Zekat Verilmez?

Popüler İçerikler

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?