Zekat ile İlgili Hadisler ve Ayetler
15 Mayıs 2024

Zekat ile İlgili Hadisler ve Ayetler

Zekât ile ilgili hadisler, Kütüb-i Sitte'den olan Buhari isimli kitapta zikredilmektedir. Sahih ravilerden oluşan hadislerde zekâtın farziyeti, hikmeti, bereketi, günahı ve her türlü şartı beyan edilmiştir. Peygamberimiz, insanlar arasında iyiliğin ve cömertliğin yayılması sağlayan sadakayı sıkça yapılmasını buyurduğu hadislerde, cimriliğin, mal yığma hırsının kötülüğünden de men etmiştir.

İbni Abbas (R. A)'dan rivayetle: Peygamber S. A. V yemen halkına vali olarak gönderdiği kişiye şöyle talimat vermiştir

'Onları Allahtan başka tapacak ilahları olmadığına ve benim Allah'ın elçisi olduğuma dair inanmaya çağır; eğer inanırlarsa Allah'ın her gün beş vakit namazı farz kıldığını onlara bildir. Bunu da yerine getirirlerse, Allah'ın onlara, zenginlerin mallarından alınacak ve yoksullara dağıtılacak zekâtı farz kıldığını bildir. '

Ebu Hüreyre'den rivayetle: Peygamber efendimiz buyurdu ki
  • Allah'a ibadet edersen, hiçbir şeyi ona ortak koşmazsan, farz olan namazı kılıp vermen gereken zekâtı da verirsen cennete girersin.
  • Allah birine mal verir de o kişi zekâtını vermezse o mal kıyamette iki boynuzlu, çift kara gözlü ejderha olup boynuna dolanır, avurtlarını ağzı ile tutar. İşte ben senin mal ve hazinenim diyerek ısırmaya devam eder.
  • Deve ahirette bugünkü halinden daha iyi olarak sahibine gelir; zekâtı verilmediyse sahibini çiğner. Koyun bugünkü halinden daha iyi şekilde sahibinin yanına gelir. Eğer zekâtı verilmediyse sahibini ayaklarıyla ezer. Boynuzları ile de süser.
  • Bir kimse helal ve temiz malından muhtacına bir hurma kadar sadaka verse, Allah, temiz olmayanı kabul etmez; Allah, onu kudreti ile severek kabul eder; dağ gibi oluncaya kadar çoğaltır. Birinizin küheylan tayını büyüttüğü gibi.
  • İçinizde mal dolup taşıncaya kadar kıyamet kopmayacaktır. Öyle ki, sadakasını kabul ettirecek kimseyi bulamaması, mal sahibini düşündürecek, teklif yaptığı kimse, benim asla ihtiyacım yoktur, diyerek reddedecektir.
  • Kişinin kullandığı atlar, iş gördürdüğü köleler için zekât yoktur.
Ebu Said (R. A.)'dan rivayetle; Peygamber efendimiz buyuruyor ki

Gümüşün, iki yüz dirhemine (641,5 gram) aşağısına, adedi beşten, yaşı üçten aşağı olan develere, beş vesaktan, yani toprak mahsullerinden buğday, arpa, kuru üzüm, hurma vs. 'de beş ölçekten aşağısına zekât yoktur.

Enes (R. A)'dan rivayetle

Ali İmran süresi 20. Ayet: Sevdiğiniz kıymetli mallarınızdan sadaka ve zekât vermedikçe katiyen iyiliğe ulaşamazsınız. Ne verirseniz elbet Allah onu çok iyi bilir. Ayeti nazil olduğunda sahabelerden Ebu Talha ayağa kalkıp:
- Ey Allah'ın elçisi! Benim en kıymetli malım içinde bostan kuyusu bulunan Beyruha adlı bahçemi, emrinize bırakıyorum, Allah nasıl emrederse öyle yap deyince;

Peygamber efendimiz S. A. V

- Bak hele, o karlı maldır, o karlı maldır. Söylediğini kabul ettim; ben isterim onları akrabalarına vakfet (Onlar faydalansınlar). Diye buyurdu.

Abdullah İbni Ömer (R. A)'dan rivayetle; Peygamber efendimiz buyurdu ki

'Yağmur, pınar ve sel suyu ile yetiştirilen mahsule onda bir, hayvan- dolap ile sulanan mahsulden yirmide bir zekât gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Öğrenciye Zekat Verilir mi?

Öğrenciye Zekat Verilir mi?

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Popüler İçerikler

Kimlere Zekat Verilir?

Kimlere Zekat Verilir?

Editörün Seçtiği

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

Kimlere Zekat Verilmez?

Kimlere Zekat Verilmez?

İlginizi Çekebilir

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekat Şartları Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Şartları Zekat Kimlere Verilir?