Zekat ile İlgili Ayetler Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Zekat ile İlgili Ayetler Okunuşu ve Anlamı

Zekât ile ilgili ayetler, kuranı kerimde 31 yerde geçmektedir. Allah, kitabında zekât vermenin farz olduğunu, iyilik ve berekete vesile olduğunu birçok sürede tekrar tekrar vurgulamıştır.

Bakara suresinde bulunan zekât ayetleri

43- Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.

83- Hani İsrailoğulları'ndan, "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekâtı verin" diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (Hala) yüz çeviriyorsunuz.

110- Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir.

177- Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere veren; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler (İn tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.

277- İman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekâtı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin Katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.

Nisa suresinde geçen zekât ayetleri

77- Kendilerine; "Elinizi savaştan çekin, namazı kılın, zekâtı verin" denenleri görmedin mi? Oysa savaş üzerlerine yazıldığında, onlardan bir grup, insanlardan Allah'tan korkar gibi, hatta daha da şiddetli bir korkuyla- korkuya kapılıyorlar ve: "Rabbimiz ne diye savaşı üzerimize yazdın, bizi yakın bir zamana ertelemeli değil miydin?" dediler. De ki: "Dünyanın metaı azdır, ahiret, ise muttakiler için daha hayırlıdır ve siz 'bir hurma çekirdeğindeki ip-ince bir iplik kadar' bile haksızlığa uğratılmayacaksınız.

162- Ancak onlardan ilimde derinleşenler ile müminler, sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar. Namazı dosdoğru kılanlar, zekâtı verenler, Allah'a ve ahiret gününe inananlar; işte bunlar, Biz bunlara büyük bir ecir vereceğiz.

Maide suresinde bulunan zekât ayetleri

12- Andolsun, Allah İsrailoğulları'ndan kesin söz (Misak) almıştı. Onlardan on iki güvenilir- gözetleyici göndermiştik ve Allah onlara: "Gerçekten Ben sizinle birlikteyim. Eğer namazı kılar, zekâtı verir, elçilerime inanır, onları savunup-desteklerseniz ve Allah'a güzel bir borç verirseniz, şüphesiz sizin kötülüklerinizi örter ve sizi gerçekten, altından ırmaklar akan cennetlere sokarım. Bundan sonra sizden kim inkâr ederse, cidden dümdüz bir yoldan sapmıştır.

55- Sizin dostunuz (Veliniz), ancak Allah, O'nun elçisi, rüku ediciler olarak namaz kılan ve zekâtı veren müminlerdir.

Tevbe suresinde bulunan zekât ayetleri

5- Haram aylar (Süre tanınmış dört ay) sıyrılıp-bitince müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun. Eğer tövbe edip namaz kılarlarsa ve zekâtı verirlerse yollarını açıverin. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

11- Eğer onlar tövbe edip namazı kılarlarsa ve zekâtı verirlerse, artık onlar sizin dinde kardeşlerinizdir. Bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklarız.

18- Allah'ın mescidlerini, yalnızca Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar onarabilir. İşte, hidayete erenlerden oldukları umulanlar bunlardır.

60- Sadakalar, -Allah'tan bir farz olarak- yalnızca fakirler, düşkünler, (Zekât) işinde görevli olanlar, kalpleri ısındırılacaklar, köleler, borçlular, Allah yolunda (Olanlar) ve yolda kalmış (Lar) içindir. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Popüler İçerikler

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Editörün Seçtiği

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

İlginizi Çekebilir

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Paranın Zekatı Ne Kadardır?

Paranın Zekatı Ne Kadardır?

Zekat Vermek Önemi ve Anlamı

Zekat Vermek Önemi ve Anlamı

Zekat Şartları Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Şartları Zekat Kimlere Verilir?

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Kaç Gram Altına Zekat Düşer

Kimlere Zekat Verilmez?

Kimlere Zekat Verilmez?