Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?
15 Mayıs 2024

Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?

Zekât nedir, Zekât, belli ölçülerde her zengin Müslümanın fakir insanlara seneden seneye malından bir miktar vermesidir. Zekâtın kelime anlamı artmak, bereket anlamına gelmektedir. Öyle ki İslam dininde çok büyük yeri ve önemi olan zekât aslında bir ibadettir. Her zenginin yapması gereken bu ibadet son derece sevaplı ve ahiret hayatının yanında dünya hayatında da çok büyük hayırlara vesile olan bir durumdur. Zekât zengin insanlara farz kılınmış bir ibadettir. Öyle ki bu ibadet kuranda da önemli ayetlerle belirtilerek zengin insanların, fakirlere yapması gereken yardımlardan oluşmaktadır.

Zekât nedir? Zekât ibadeti yapılırken zekâtı verecek olan kişi isterse bu ibadeti malından vererek gerçekleştirir. Eğer kişi isterse bu ibadeti maddi olarak da fakirlere vererek yapmış sayılır. Her iki şekilde de kişinin zekât ibadeti bir senelik tamamlanmış olur. İşte bu işlem her sene gerçekleştirilmelidir. Zekât ibadetinde kişinin malına ve mülküne bakılarak zekât miktarı hesaplanır. Böylece en doğru şekilde gerektiği kadar zekât verilerek ibadet yerine getirilmiş olmaktadır. Fakat zekât verilirken zekâtın verildiği kişinin Müslüman olması kesinlikle şarttır. Bu şekilde gerçekleştirilen zekât ibadeti yapılmış olur.

Zekât, İslam'ın beş şartından dördüncüsü olarak dinimizde önemli bir yer almıştır. İslam'ın şartları arasında olması ise tabi ki bu ibadetin Allah katında ne kadar önemli olduğunun da göstergesidir. Eski zamanlarda hicretin ikinci yılında farz kılınan zekât seviyesinde Müslümanlar mallarını paylaşarak paylaşmayı, fakirleri sevindirmeyi ve birbirlerine daha bağlı bir şekilde yaşamayı öğrenmeye başlamışlardır. Günümüzde de zekâtın bu özelliği oldukça önemli bir şekilde görülmektedir. Bu ibadetin önemi de kuranda aynen namazın önemsendiği gibi sıkça bahsedilerek vurgulanmıştır. Zekât her zenginin vermesi gereken bir ibadet olması gereken bir durum olsa da günümüzde bu ibadet zaman geçtikçe azalmaktadır. Bu durum son derece üzücüdür. Özellikle insanlarda merhamet duygusunun ve şefkat duygusunun gelişmesini sağlayan zekât, aslında en çok günümüzde verilmesi gereken bir durumdur. Bunun nedeni ise tabi ki gittikçe azalan şefkat ve merhamet duygusudur. Aslında zekât her toplumun ihtiyacı olan bir şeydir. Bu şekilde toplumdaki fakirlik oranı dahada azalacak ve sorunlar ortadan kalkacaktır. İslam dininde "Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir" sözü oldukça benimsenen bir durumdur.

Zekât verebilmek için elbette ki bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki tabi ki de hem zekâtı verecek kişinin hem de alacak kişinin Müslüman olmasıdır. Aksı durumda zekât verilemez. Müslüman olmak ve akli başında olmak bu durumun meydana getirilmesi için gerekli şarlar arasında en önemli olanlarıdır. Bir diğer şart ise tabi ki kişinin belli bir miktar malının olmasıdır. Aksi durumlarda kişinin malı olmadığında herhangi bir borç ile ya da diğer şeyler ile zekât veremez. Özellikle kişinin ticari malları bu durumun önemini arttırmaktadır. Gün geçtikçe dini olarak değerlenen ticari malların zekâtı verilmelidir. Kişinin zekâtını vereceği malın üzerinden en az bir yıl geçmesi zekât vermesi için yeterli olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

İlginizi Çekebilir

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zekat Ne Demek Kimlere Verilir

Zekat Ne Demek Kimlere Verilir

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekatın Önemi ve Anlamı

Zekat İbadeti Dikkat Edilecek Hususlar

Zekat İbadeti Dikkat Edilecek Hususlar

Zekat Oranları Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Zekat Oranları Nedir ve Nasıl Hesaplanır?