Zekat İbadeti Dikkat Edilecek Hususlar
22 Haziran 2024

Zekat İbadeti Dikkat Edilecek Hususlar

Zekât İbadeti

Zekât, İslam dininde belirli bir mala sahip olan ve bu maldan daha fazla serveti bulunan kişilerin, fakir ve yoksullara yardım etmeleri gereken bir ibadettir. Zekât vermek, belirli bir mala sahip olan Müslümanlar için farz kılınmıştır. Zekât ibadeti, her Müslümanın yapması gereken önemli ibadetlerden biridir. İslam'ın doğuşundan beri uygulanan bu ibadet, Allah katında büyük sevaplar kazandırır ve kişiye manevi faydalar sağlar. Zekât sayesinde, Müslümanlar kardeşliği, yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrenerek, İslam'ın daha yaşanabilir bir din olmasına katkıda bulunurlar.

Zekât ibadetinin varlığı, Kur'an'da bu konuyla ilgili açıkça belirtilen ayetlerle anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, zekât ibadetinin kanıtı olarak doğrudan Kur'an gösterilebilir. Müslüman toplumların ekonomik dengesinin zekât sayesinde gelişebildiği doğru bir durumdur. Zengin kişilerin mallarından bir miktarını fakirlere yardım ve zekât amacıyla vermesi, toplumdaki ekonomik dengeyi sağlamaktadır. Bu nedenle, her zenginin İslam dinine göre malının zekâtını vermesi farzdır.

Zekât İbadetini Yapması Gereken Kişiler

Zekât ibadetini gerçekleştirebilmek için öncelikle Müslüman olmak gerekmektedir. Kişi, İslam dinine inanmadığı takdirde zekât ibadetini gerçekleştiremez ve sevabına nail olamaz. Bu nedenle, zekât vermesi için kişinin önce Müslüman olması şarttır. Ayrıca, zekât verebilmek için kişinin zekât verecek kadar mal sahibi, yani zengin olması gerekmektedir. Bu durum gerçekleştiğinde kişi zekâtını verebilir.

Son olarak, zekât ibadetini gerçekleştirmek için kişinin akli sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Yani zekât ibadeti, akli sağlığı yerinde olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Zekât ibadetinin bazı şartları da bulunmaktadır. Bu şartlar arasında, kişinin bu ibadeti gerçekleştirmesi için niyet etmesi önemlidir. Zekât ibadetinde niyet çok önemlidir. Kişi, niyeti içtenlikle zekât vermeyi isteyerek yapmalıdır. Aksi takdirde, zekâtı istemeden verdiğinde ve verdiği zekâtta gözü kaldığında bu durum hem zekâtı alan kişi için hem de veren kişi için olumsuz olabilir.

Zekât ibadeti niyet edildikten sonra gerçekleştirilebilir. Bir diğer şart ise verilen zekâtın, alan kişinin rahatça harcayabileceği ya da kullanabileceği bir hale gelmesidir. Yani verilen malın kişinin kullanımına açılması ile gerçekleşmiş olmasıdır. Çünkü verilen zekâtı kişi kullanamadığında bu zekât çok da faydalı olmamaktadır. Kişinin zekât ibadeti yapabilmesi için zekâtı verecek uygun kişileri bulması gerekmektedir. Bu ibadetin gerçekleştirilmesi için en uygun kişinin bulunması, zekât ibadeti yapmak isteyen kişi için daha hayırlı olacaktır. Gerçekten fakir olan kişilere verilen zekâtın sevabı en büyük sevaptır. Bu nedenle, zekât ibadetinin bir şartı da zekâtı uygun kişilere vermektir.

Zekât İbadeti İçin Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar

  • Zekât ibadetinin yapılması için verilecek olan malın kesinlikle haram işlerle kazanılmamış olması ve herhangi bir çalıntı malzeme ile yapılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde zekât ibadeti gerçekleşmemiş olur.
  • Hz. Peygamberin soyundan gelen insanlara zekât verilmesi dini olarak yasaklanmıştır. Bu nedenle bu duruma dikkat edilmelidir.
  • Zekât verilecek olan kişinin, zekât verecek kişiye borcu var ise, zekât verecek kişi bu borcundan zekât düşebilir. Bu şekilde günümüzde zekât ibadetleri yapılabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?

Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?

Paranın Zekatı Ne Kadardır?

Paranın Zekatı Ne Kadardır?

Zekat Miktarı Ne Kadardır?

Zekat Miktarı Ne Kadardır?

Popüler İçerikler

Kimler Zekat Verir?

Kimler Zekat Verir?

Editörün Seçtiği

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

İlginizi Çekebilir

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat ile İlgili Hadisler ve Ayetler

Zekat ile İlgili Hadisler ve Ayetler

Kimlere Zekat Verilir?

Kimlere Zekat Verilir?

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Öğrenciye Zekat Verilir  mi?

Öğrenciye Zekat Verilir mi?