Fitre Zekât Nedir?
15 Mayıs 2024

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât, genel olarak dinimiz birlik ve beraberlik içinde olmak ve kıskançlık ve haset gibi davranışları gidermek için uygulanan ibadetlerdir. Zekât ve fitre uygulanış olarak aynı gibi görünse de teoride farklıdırlar. Zekât İslam'ın 5 şartından biri olan ve yapılması farz olan bir ibadettir ve namazla bir arada toplamda Kuranı Kerimde 37 ayet de geçmektedir. Hicretin ikinci yılında farz kılınan ve günümüze kadar yapılmakta olan ibadettir. Fitre ise vacip olan bir ibadettir. Fitre oruç ayında en fazla Ramazan Bayramı'na kadar olan süreçte verilmesi önerilir. Fitre ve zekât her iki ibadetinde belirli ölçütleri vardır. Genel olarak her ikisinde yapılması için öncelikle kişinin belirli bir mal varlığa ve borcunun olmamasına önem gösterilir. Dinimiz her ibadette olduğu gibi fitre ve zekâtta da zorlaştırmayıp kolaylaştırmaktadır.

Fitre ve Zekâtın Dinimizdeki Önemi ve Fitre Zekâtı Verende Bulunması Gereken Özellikler; 

Genel olarak dinimizde asıl vurgunun yapıldığı zenginlik veya fakirliğin öneminin olmadığı ve insanların maddi varlıklarla üstünlük kuramayacağını asıl üstünlük takva ile olacağının kanıtıdır. Aynı zamanda gerçek manada fitre ve zekâtlar verilerek zenginler ve fakirler arasında uçurum bir farkın olmaması için önemlidir. Çünkü fitre ve zekâtını vermeyen kişilerde maddi üstünlük kurduğunu düşünenlerde merhamet ve vicdandan yoksun olmaktadırlar. Bundan dolayı, fite zekâtlarını veren zenginlerin kalbi yumuşamaktadır. Merhamet duygularının yücelmesi ile fakirlerle olan iletişimlerden dolayı, bir nevi içleri ferahlanmaktadır. Aynı zamanda fitre zekâtları alan fakirlerde, haset ve kıskançlık gibi oluşan duygularla ile zenginlere olan birçok ön yargı tabuları yıkılarak her iki kesim arasında birlik ve beraberlik oluşarak daha huzurlu bir toplum oluşur. Ayrıca Peygamber Efendimizin (S. A. S.) birçok hadislerinde zekâtın önemi vurgulamaktadır. Bir hadisinde "zekât vererek malınızı koruyabilirsiniz". Yani insanın verdiği kendisinindir. Kişinin elde ettiği mal mülk hepsi Allah tarafından verildiği gibi aynı şekilde Allah tarafından da geri alınabilir.

Aynı zamanda fitre ve zekâtı verebilmek için dinimizde bazı hususlar belirtilmiştir.
  • Dini olarak Müslüman olmak
  • Buluğ çağına girmiş ve aklı dengesi yerinde olanlar
  • Hiçbir baskı altında olmamak ve maddi olarak dinimizin belirlediği ölçüt kadar zengin olmak ve elinde bulunan malvarlıkların en az bir sene kadar eli altında olması gerekmektedir. Dinimizin belirlediği bu ölçüte nisap denilmektedir ve nisap ölçütü olarak 80,18 gr kadar altına sahip olmak bunu yalnızca altın olarak düşünülmemelidir. Malvarlığın para karşılığı olarak belirlenen gram altınların günümüzdeki değerleri ile karşılaştırılabilir ve elinde bulunan maddi varlıklar bir senesini mutlaka doldurmalıdır.
Fitre ve Zekât Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Fitre ve zekâtları verirken belirli bir ölçüte göre verilmeli ve verirken de yakınlık olarak belirli ölçütlere uyulmalıdır. Bu yakınlık sıralamasında ilk olarak vereceğiniz insanın Müslüman olması ve gerçekten de ihtiyaç sahibi olduğuna inanmalısınız. Ardından yakınlık sıralamasında kan bağı olarak kardeşinize ve kardeşinizin çocukları, ardından amca ve haladır. Bunlar arasında ihtiyaç sahibi yok ise diğer akrabalarınız dayı teyze ve diğer akrabalarınızdır. Aynı şekilde akrabalarınızda ihtiyaç sahibi yok ise komşularınıza ve yerleşim olarak oturduğunuz semt ilçe olarak genişletilerek verilebilir. Fakat verirken dikkat etmeniz gereken ihtiyaç sahibi olmasına dikkat ediniz. Son zamanlarda birçok hayır dernekleri işlem görseler de uzmanlar ve alimler tarafından dernek ve hayır kurumlarına kesinlikle zekâtlarınızı vermemenizden yanadır ve bu sıralamanın dışına çıkılmaması gerektiği ifade etmektedirler. Diğer tarafta fitre de dikkat etmeniz gereken hususlar ise fitre oruç ayında paylaşmak ve fakirlere kol kanat gelmek amacıyla yapılan vacip bir ibadettir. Fitrede ise aile reisleri bir hanede yaşayan insanların sayısı adediyle belirlenen fitre fiyatına göre fakirlere maddi olarak veya bir ailenin doyacağı türde uygulanan ve hesaplamada kullanılan besin miktarını verebilir. Bu hesaplama ise;
  • Buğday (1460 gr)
  • Arpa (2920 gr)
  • Kuru üzüm (2920 gr)
  • Hurma (2920 gr)
Şeklinde bir filtre olarak belirlenir. Çocuklarınız buluğ çağına gelmemişse dahi çocuğunuzun ve ailede bulunan tüm bireylerin fitrelerini hesaplayarak isterseniz bu şekilde yiyecek olarak veya bu besinlerin maddi karşılığı olarak parada verebilirsiniz. Diyanet bu yönde her yıl fitre miktarını tespit etmektedir. Bundan dolayı tercihinizi genel olarak vermeyi düşündüğünüz ailenin hangi şekilde işine yarayacaksa vermeniz gerekmektedir. Ayrıca fitreyi verirken mutlaka niyet ederek veriniz. Bu niyeti içinizde yaparak ve verdiğiniz fakirin gönlünü hoş tutarak yapınız. Çünkü Allah'ın dergahında kabul olduğu sürece oruç tutarken sizin oruçlu iken işlemiş olduğunuz günahların temizlenmesi ve arkanızdan gelen duaların makbul olacağını bilmek kaydıyla yapınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zekat Miktarı Ne Kadardır?

Zekat Miktarı Ne Kadardır?

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Diyanet Zekat Oranı ve Zamanı

Editörün Seçtiği

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

İlginizi Çekebilir

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat Ne Zaman Verilir?

Kimlere Zekat Verilmez?

Kimlere Zekat Verilmez?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?

Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Kimler Zekat Verir?

Kimler Zekat Verir?

Kimlere Zekat Verilir?

Kimlere Zekat Verilir?